Utrata słuchu a bezdech senny
Po co patrzeć na związek między bezdechem a utratą słuchu?
Utrata słuchu może wystąpić, gdy w naczyniach krwionośnych zasilających ucho wewnętrzne występuje proces chorobowy, taki jak miażdżyca tętnic. Nerwy ucha mogą zostać uszkodzone przez nadmierne wibracje, takie jak chroniczny głośny hałas. Uszkodzenie może również wystąpić w wyniku toksycznego działania niektórych leków, takich jak antybiotyki. Ponieważ bezdech senny zwiększa poziom białek zapalnych w organizmie, ryzyko miażdżycy i powoduje wibracje związane z chrapaniem, bezdech senny może zwiększać ryzyko upośledzenia słuchu.
Co wykazały badania naukowe?
Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Sleep Medicine, donosi o wynikach badań z udziałem osób z czterech ośrodków w USA, w grupie prawie 14 000 osób. Badana grupa składała się w ponad 50% z kobiet i miała średnią wieku 41 lat. Po przeprowadzonych w domu badaniach snu i testach słuchu stwierdzono, że prawie 10% badanej populacji miało umiarkowany bezdech senny (wskaźnik bezdechu większy niż 15), a 29% miało ubytek słuchu. Po rozważeniu innych czynników, które mogą przyczynić się do utraty słuchu (takich jak wiek i palenie), szacuje się, że obecność bezdechu sennego wiąże się z 30% wyższym ryzykiem wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia słuchu, wraz ze wzrostem upośledzenia słuchu w zakresach o niskiej, jak i wysokiej częstotliwości.
Co więcej, istnieją dowody na związek pomiędzy wzrostem wskaźnika bezdechu a poziomem zaburzenia słuchu. U osób z umiarkowanym bezdechem sennym ryzyko uszkodzenia słuchu wzrasta o 22%, podczas gdy ciężki bezdech senny wiązał się z ryzykiem zwiększonym o 46%. Stwierdzono, że związek między bezdechem podczas snu a utratą słuchu jest znaczny i niezależny od objawów, takich jak chrapanie, narażenie na hałas zewnętrzny i przewodzeniowy ubytek słuchu.
Deficyty niskiej i wysokiej częstotliwości odzwierciedlają różne możliwe przyczyny utraty słuchu. Odkrycie deficytów zarówno w zakresie niskich, jak i wysokich częstotliwości sugeruje, że nie jeden ale wiele czynników związanych z bezdechem przyczyni się do problemów ze słuchem.
Deficyty niskiej i wysokiej częstotliwości odzwierciedlają różne możliwe przyczyny utraty słuchu. Odkrycie deficytów zarówno w zakresie niskich, jak i wysokich częstotliwości sugeruje, że nie jeden ale wiele czynników związanych z bezdechem przyczyni się do problemów ze słuchem.
Implikacje tych badań
Po pierwsze, odkrycia poszerzają zestaw jednostek chorobowych, na które może mieć wpływ bezdech senny, o ubytek słuchu.
Po drugie, laryngolodzy/ audiolodzy/ foniatrzy opiekujący się pacjentami z ubytkiem słuchu powinni zbadać swoich pacjentów pod kątem objawów nierozpoznanego bezdechu sennego - szczególnie jeśli występują inne czynniki ryzyka ty, schorzniem.
Po trzecie, pacjenci z bezdechem sennym, którzy mają problemy ze słuchem, powinni omówić to ze swoimi lekarzami.
Źródła:
1. Blackwell DL, Lucas JW, Clarke TC. Summary health statistics for U.S. adults: National Health Interview Survey, 2012. National Center for Health Statistics. Vital Health Stat 10(260). 2014.
2. Int J Audiol. 2015 Dec;54(12):958-66. doi: 10.3109/14992027.2015.1090631. Epub 2015 Oct 8.Cardiovascular risk factors and hearing loss:
3. Original Abstract reference: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-05/ats-sat051214.php (Engdahl B1, Aarhus L1, Lie A2, Tambs K1.)
ciekawe informacje
OdpowiedzUsuń